Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Katedra Rzeszowska

Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

AKATYST KU CZCI BOGURODZICY (7 grudnia 2023)

AKATYST KU CZCI BOGURODZICY (7 grudnia 2023)

W czwartek (7 grudnia) w wigilię Niepokalanego Poczęcia NMP o godz. 18:45 zapraszamy do wspólnej modlitwy śpiewem Akatystu (Hymnu ku czci Bogurodzicy).

Śpiew poprowadzi Katedralna Schola Liturgiczna pod dyrekcją ks. Juliana Wybrańca. Nabożeństwu przewodniczyć będzie ks. Jakub Oczkowicz. Prosimy, by zabrać ze sobą świece.

Akatyst jest jednym z najwspanialszych zabytków twórczości Kościoła Wschodniego. Samo słowo Akathistos (grec. “a” – nie, “kathiden” – siedzieć, nie siedzący, spolszczone akatyst) oznacza hymn ku czci Najświętszej Maryi Panny śpiewany na stojąco.

Akathistos powstał najprawdopodobniej w V-VI wieku. Został przetłumaczony na język łaciński, a przyjęty przez Kościół Zachodni zaczął wywierać ogromny wpływ na poezję Maryjną Średniowiecza. Treść hymnu koncentruje się wokół tematu obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego i Jego Kościoła. Akathistos składa się z 24 zwrotek zaczynających się od kolejnych liter alfabetu greckiego. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, który kieruje naszą myśl ku wnętrzu tajemnicy. Pozdrowienia, wezwania litanijne, rozpoczynają się od słowa “chaire” (witaj). 

Powrót na górę strony