Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Katedra Rzeszowska

Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Historia parafii

Parafia jako wspólnota bierze początek w formie samodzielnego Ośrodka Duszpasterskiego w dzielnicy Drabinianka, wydzielonego z Parafii Słocina w sierpniu 1972 r. Od początku jej twórcą, organizatorem i duszpasterzem, a także budowniczym świątyni był ks. Stanisław Mac. Z dniem 11 października 1975 roku wspólnota otrzymała od Biskupa Ignacego Tokarczuka status parafii kanonicznej, a ks. Stanisław Mac został jej pierwszym proboszczem.

Początek parafii organizował się wokół tymczasowej kaplicy w dzielnicy Drabinianka, przy ul. Koło. Po prawie czteroletniej walce z władzami komunistycznymi Rzeszowa o zezwolenie na budowę kościoła dla dopiero powstającego Osiedla Nowe Miasto, w 1975 roku uzyskano zezwolenie i miejsce na budowę obecnego kościoła katedralnego. Walka o zezwolenie okupiona była znoszeniem przez miejscowych wiernych i duszpasterzy licznych szykan od służb bezpieczeństwa. Wiosną 1976 r. rozpoczęto budowę. Budowlę obecnej katedry wraz z obiektami towarzyszącymi: plebanią i domem katechetycznym, zaprojektowanymi przez zespól inżynierski z Politechniki Krakowskiej pod kierownictwem prof. Witolda Cęckiewicza wznoszono przez pięć lat. Całość obiektów ma 5 800 m kw. powierzchni. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy kościół w Rzeszowie wzniesiony po II wojnie światowej.

Proces architektonicznego i artystycznego wystroju świątyni nabrał tempa na przełomie lat 80/90 w związku z zapowiedzianą wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzeszowie podczas IV Pielgrzymki do Ojczyzny. Wówczas też zbudowano 36-głosowe organy.

Podczas tej wizyty Jan Paweł II konsekrował świątynię 2 czerwca 1991 r. Rok później, gdy 25 marca 1992 r. powołano do istnienia Diecezję Rzeszowską, a kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa został podniesiony do godności Katedry Biskupa Rzeszowskiego. W 1993 roku odbyła się koronacja figury Matki Bożej Fatimskiej nadając świątyni katedralnej przywilej sanktuarium z cotygodniową nowenną i uroczystymi nabożeństwami 13. dnia miesiąca (od maja do października).

Wystrój polichromii i Drogi Krzyżowej są autorstwa ówczesnego parafianina prof. Emila Polita. W ostatnich latach ubogacono wyposażenie i wystrój świątyni o tablicę przy wejściu, upamiętniającą 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości, wyremontowano konfesjonały, zainstalowano mosiężne poręcze i nowe żyrandole. Przebudowano też prezbiterium w dolnym kościele. Na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły parafianie ufundowali spiżowy ołtarz-relikwiarium św. Jana Pawła II, przy którym 16. dnia każdego miesiąca odbywa się Nowenna do św. Jana Pawła II.