Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Katedra Rzeszowska

Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Chrzest

Chrzest dziecka odbywa się w kościele parafialnym stałego miejsca zamieszkania rodziców (nie ma znaczenia miejsce zameldowania). Jeśli ma być udzielony gdzieś indziej (poza parafią zamieszkania), konieczna jest zgoda Proboszcza miejsca zamieszkania rodziców. Chrzest zgłaszają osobiście rodzice dziecka (lub rodzic) w kancelarii parafialnej przynajmniej miesiąc wcześniej (w miesiącu poprzedzającym chrzest). Chrzty odbywają się w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca oraz w drugi dzień Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia podczas Mszy Świętej o godz. 10:30. Chrzty poza Mszą Świętą i w inne dni są możliwe po ustaleniu z kapłanem w kancelarii parafialnej.

W kancelarii, zgłaszając dziecko do chrztu, należy przedłożyć:

Jakie są wymagania dla rodziców chrzestnych?

Nie mogą być chrzestnymi:

Przed chrztem rodzice i chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi, a w dniu chrztu – do Komunii św. Przy chrzcie św. asystują zarówno rodzice, jak i chrzestni. Do chrztu św. przychodzimy do kościoła 15 minut przed wyznaczoną godziną. Gdyby chrzest św. miał być z różnych przyczyn przełożony na inny termin, należy o tym poinformować parafię.

W pierwszy czwartek miesiąca po Mszy Świętej wieczornej w górnym kościele odbywa się przygotowanie liturgiczne rodziców i chrzestnych.

Powrót na górę strony