Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Katedra Rzeszowska

Transmisje z Katedry na żywo na youtube Katedra Rzeszowska na Facebooku

Historia

Serdecznie zapraszamy na XXV Festiwal "Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa 2016

Tegoroczny 25. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa jest jubileuszową edycją tego wydarzenia kulturalnego. Zwyczajowo okoliczność taką określa się dostojnym mianem srebrnego jubileuszu.

Festiwal powstał w roku 1991, bezpośredni po wizycie w Rzeszowie Ojca Świętego Jana Pawła II, z inicjatywy ówczesnego proboszcza rzeszowskiej katedry księdza infułata Stanisława Maca. Jego zasługi dla tego dzieła nie sposób przecenić. Na program dotychczasowych 24 edycji Festiwalu złożyło się 175 koncertów w Rzeszowie oraz 17 w ramach cyklu towarzyszącego Muzyka Organowa w Jarosławski Opactwie, realizowanego od roku 2011. Wystąpiło ponad 100 organistów, niemal tyle samo innych solistów-instrumentalistów oraz wokalistów, a także 23 zespoły orkiestrowe i chóralne. Byli to artyści z większości krajów Europy, a także z USA oraz Azji. Festiwal, zapoczątkowany w rzeszowskiej katedrze, objął swoim zasięgiem 8 kościołów Rzeszowa, zarówno zabytkowych jak również nowoczesnych oraz dwa inne miasta na terenie Podkarpacia: Jarosław i Sędziszów Małopolski (w roku 2011).

Od początku organizatorem Festiwalu jest Parafia Katedralna w Rzeszowie. Jego realizacja jest możliwa dzięki dotacjom finansowym udzielanym przez Gminę Miejską Rzeszów, Województwo Podkarpackie oraz podmioty gospodarcze, z których do dziś pozostały dwa: Elektromontaż Rzeszów SA oraz Watkem Spółka z o.o. Nie bez znaczenia dla promocji Festiwalu pozostaje od początku zaangażowanie Polskiego Radio Rzeszów SA, Katolickiego Radia VIA, Tygodnika Katolickiego Niedziela oraz rzeszowskich Nowin. Nie sposób nie wspomnieć o życzliwości, którą od początku otaczają Festiwal rzeszowscy biskupi: pierwszy ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej ks. Bp. Kazimierz Górny oraz ks. Bp. Jan Wątroba – obecny ordynariusz rzeszowski, kolejni prezydenci miasta, a także wojewodowie i marszałkowie Województwa Podkarpackiego. Nieocenionym bogactwem Festiwalu jest jego Publiczność, której serdeczność artyści zaproszeni do udziału w festiwalowych koncertach głoszą daleko poza granicami Rzeszowa.

Tegoroczna edycja Festiwalu zamyka ćwierćwiecze jego historii w dotychczasowej formule programowej i organizacyjnej. Odbędzie się 8 koncertów w Rzeszowie oraz 4 w Jarosławskim Opactwie. Dominantę programów koncertów będzie stanowiła muzyka organowa, która stanie się także wspólnym mianownikiem dla kameralistyki instrumentalnej, sztuki wokalnej i słowa poetyckiego. W rzeszowskich kościołach: katedrze, bazylice Bernardynów, Św. Krzyża, Wniebowzięcia NMP w Zalesiu oraz w Jarosławskim Opactwie, oprócz polskich wykonawców, wystąpią artyści z Niemiec, Austrii, Włoch i Korei Południowej.

Serdecznie zapraszam wszystkich Szanownych Państwa do udziału w koncertach XXV Jubileuszowego Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa oraz w ramach cyklu towarzyszącego Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie. Niech muzyka niezmiennie łączy i buduje mosty ponad granicami państw i kultur. Niech głosi Chwałę Boga i przynosi pożytek człowiekowi.

Marek Stefański,
dyrektor artystyczny Festiwalu

 

Serdecznie zapraszamy na XXII Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa 2013

Szanowni Państwo,

mam przyjemność zaprosić do uczestnictwa w koncertach, które w miesiącach letnich bieżącego roku odbędą się w ramach Festiwalu „Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa”. Będzie to już 22 edycja Festiwalu, który na trwałe wpisał się w panoramę wydarzeń kulturalnych Rzeszowa i Podkarpacia oraz zyskał należne sobie miejsce w perspektywie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Muzyka organowa będzie stanowiła oczywiście dominantę cyklu koncertów. Wystąpią wirtuozi organów z Polski, Niemiec i z Finlandii, w tym artyści, którzy po raz pierwszy zaprezentują się festiwalowej publiczności. Oprócz muzyki organowej będzie okazja do wysłuchania wielu dzieł światowej literatury muzycznej w wykonaniu innych solistów instrumentalistów (skrzypce, fletnia pana, trąbka, akordeon, klarnet) i wokalistów. Muzyka najwyższej próby twórczej i wykonawczej wypełni nie tylko wnętrze rzeszowskiej katedry, lecz także świątynie, które śmiało można określić mianem prawdziwych pereł architektury sakralnej miasta. Są to kościoły: św. Krzyża oraz Wniebowzięcia NMP w Rzeszowie-Zalesiu.

Cyklem towarzyszącym Festiwalowi będą, podobnie jak w ubiegłym roku, koncerty w kościele św. Mikołaja i Stanisława Biskupów w Jarosławskim Opactwie, które z racji swych walorów historycznych i architektonicznych jest nazywane podkarpackim Carcassonne.

„Musica nos unit!” Niech harmonia dźwięków, rozbrzmiewająca w aurze sacrum, pozwoli wszystkim uczestnikom festiwalowych koncertów doświadczyć piękna i niech trwale ubogaca naszego Ducha, który w swej istocie szuka i pragnie piękna.

Marek Stefański
Dyrektor Artystyczny Festiwalu

 

20 lat minęło...

W roku 1991, z inicjatywy księdza Stanisława Maca, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie, dzisiejszej katedry Diecezji Rzeszowskiej, przy poparciu i pomocy finansowej udzielonej przez ówczesnego prezydenta Miasta Mieczysława Janowskiego oraz Wojewodę Rzeszowskiego Kazimierza Ferenca, został zorganizowany pierwszy cykl czterech koncertów organowych na nowych organach świątyni, konsekrowanej przez Papieża Jana Pawła II. Koncerty, pod wspólnym tytułem Wieczory Muzyki Organowej od początku spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. Obok recitali, odbywających się w bazylice Bernardynów w Leżajsku, stanowiły jedyne tego rodzaju wydarzenie kulturalne w południowo-wschodniej Polsce. Po zrealizowanych w kolejnych latach edycjach koncertów organowych, formuła letniego cyklu została rozszerzona o muzykę kameralną, następnie o dzieła chóralne, a nawet formy oratoryjne. Zmieniona została także nazwa Festiwalu na Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej. Od kilku lat część festiwalowych koncertów jest realizowana w innych rzeszowskich kościołach. Przywrócone do pełni sprawności i nowo wybudowane organy w zabytkowych i nowoczesnych świątyniach Miasta: w Kościele Farnym, Chrystusa Króla, w Rzeszowie-Zalesiu, Św. Józefa, Św. Michała Archanioła, umożliwiają prezentacje w tych miejscach muzyki artystycznej. Organizatorem Festiwalu pozostaje niezmiennie Parafia Katedralna w Rzeszowie, a instytucjami współfinansującymi Prezydent Miasta Rzeszowa i Województwo Podkarpackie. Konsekwentnie, od roku 1992, pomoc finansową dla realizacji koncertów udziela Elektromontaż Rzeszów SA.

W ciągu 20 lat trwania Festiwalu wystąpiło w Rzeszowie 83 organistów, 69 innych solistów-instrumentalistów i wokalistów, 17 zespołów chóralnych i 13 orkiestr (w tym orkiestry kameralne i symfoniczne). Satysfakcję dla organizatorów stanowi fakt, iż Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej stanowią znaczące wydarzenie na mapie letnich tego rodzaju wydarzeń kulturalnych w Polsce.

Tegoroczne koncerty, z racji Jubileuszu, odbędą się w większości w rzeszowskiej katedrze. W tej bowiem świątyni Festiwal miał swój początek. Domeną wszystkich koncertów, podobnie jak w latach minionych, będzie muzyka organowa. Tej bowiem sztuce poświęcony jest w założeniu organizatorów Festiwal. Zaproszenie do udziału w Festiwalu przyjęli artyści, którzy dobitnie zaznaczyli swoją obecność w minionych dwudziestu jego edycjach. Po raz pierwszy, podczas inauguracji, zabrzmi grupa instrumentów dętych blaszanych Vratislavia Brass Consort, a następnie zespół góralski Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Niewątpliwie wydarzeniem Festiwalu będzie koncert organisty Bazyliki Świętego Piotra w Watykanie Gianluca Libertucci, który po raz pierwszy wystąpi w Polsce.

Życzę wszystkim Państwu trwałych i ubogacających przeżyć duchowych.

Marek Stefański
Kierownik artystyczny Festiwalu

 

Historia Festiwalu

Od kilkunastu już lat Katedra Rzeszowska jest organizatorem Letniego Festiwalu Muzycznego Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Rzeszowskiej.

Do tej pory odbyło się około 88 koncertów, wystąpili wszyscy polscy organiści wirtuozi, m. in. Joachim Grubich, Józef Serafin, Andrzej Chorosiński. Wystąpiło również wielu organistów z innych krajów (Niemcy, Francja, Holandia, Włochy, USA, Korea, Czechy). Oprócz muzyki organowej prezentowana jest muzyka wokalna, skrzypcowa, na instrumenty dęte.

W festiwalu wzięły udział takie sławy jak: Stefania Woytowicz, Elżbieta Towarnicka, Piotr Kusiewicz, Kaja Danczowska, Krzysztof Jakowicz, Robert Szreder, Andrzej Orkisz, Barbara Świątek-Żelazna, Kazimierz Moszyński, Marek Skwarczyński.

Zaprezentowane zostały wielkie dzieła oratoryjne: W. A. Mozart - Requiem, Msza Koronacyjna, G. G. Gorzycki - Completorium.

Festiwal gościł znakomite chóry: Organum z Krakowa, Palestrina Chor z Norymbergii, Chór Filharmonii Lwowskiej, Akademicki Chór z Warszawy, Chłopięco-Męski Chór Katedry Rzeszowskiej. Kilkakrotnie wystąpiła Orkiestra Kameralna Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie. Gościliśmy również Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Rzeszowskiej, Orkiestrę Kameralną Filharmonii Rzeszowskiej, Zespół Instrumentalny Ricercar z Krakowa, Krakowską Młodą Filharmonię.

W sumie, podczas dotychczasowych edycji festiwali, gościliśmy ponad 500 artystów.

Powrót na górę strony