Msza trydencka

Drukuj
Utworzono: wtorek, 23, luty 2016 Autor: Admin3

Msza w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego

Msza Trydencka


Msza trydencka to popularne określenie Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Jest to forma celebracji Mszy świętej w obrządku łacińskim. W swojej formie rozwijała się aż od czasów apostolskich, a w roku 1570 została skodyfikowana i zatwierdzona przez papieża Piusa V, aby odtąd bez zmian obowiązywała w całym Kościele. Dlatego od tego roku aż do czasów Soboru Watykańskiego II i odnowy liturgii był to główny ryt Mszy św. w Kościele rzymskokatolickim. Jest to forma Mszy świętej, w której swoją wiarę w Boga pogłębiało wielu świętych i błogosławionych Kościoła, m.in.: św. Augustyn, św. Tomasz z Akwinu, św. o. Pio, św. Jan Paweł II,  św. Józef Sebastian Pelczar czy bł. Karolina Kózka.

 

Od stycznia 2007 r. dekretem ks. biskupa Kazimierza Górnego w diecezji rzeszowskiej powołane zostało Duszpasterstwo Tradycji Łacińskiej. Cele tego duszpasterstwa - to m.in.: odkrywanie bogactwa teologii Kościoła, pielęgnowanie chorału gregoriańskiego oraz możliwość uczestniczenia we Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim, jak również w sakramentach sprawowanych według ksiąg liturgicznych wydanych przed reformą posoborową.

 

Najbardziej zauważalną różnicą jest kierunek celebracji liturgicznej. Msza trydencka jest sprawowana ad orientem (łac. ku wschodowi). Kapłan wraz z wszystkimi wiernymi stoi zwrócony w jednym kierunku (krzyża), jak tradycyjnie czyni się we wszystkich obrządkach chrześcijańskich, oprócz obrządku zreformowanego po Soborze Watykańskim II. W takim jednak odwróconym, a jednocześnie bardzo tradycyjnym ustawieniu kapłana zawarta jest głęboka symbolika, podkreślająca pewną podstawową prawdę o życiu chrześcijanina. Otóż całe nasze życie jest pielgrzymką wiary w stronę zbawienia, w stronę Pana. Kapłan idzie przed nami, prowadzi nas do Boga, jak ewangeliczny pasterz, który idzie na czele stada; on jest narzędziem, przez które Bóg zsyła nam swoje łaski, swoją pomoc, konieczną w naszej drodze do Niego.

 

W rycie klasycznym jest tylko jedna Modlitwa Eucharystyczna - Kanon Rzymski, który według świadectwa Soboru Trydenckiego pochodzi z Tradycji apostolskiej. Ostateczną formę uzyskał on za pontyfikatu papieża Grzegorza Wielkiego (VI wiek). Aż do lat 60. XX wieku nie wprowadzano do jego treści żadnych zmian. We  Mszy trydenckiej jest on odmawiany przez kapłana po cichu. Przez cały czas trwania Kanonu wierni klęczą.

 

Msza św. trydencka odprawiana jest  w Rzeszowie w każdą niedzielę w kościele Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja o godz. 15.00. W Katedrze rzeszowskiej za zgodą księdza proboszcza Msza święta w tej formie będzie sprawowana w pierwsze piątki miesiąca o godz. 19.30. 

Marcin Murawski

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 18.08.2017. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.