Kult

Drukuj
Utworzono: niedziela, 22, styczeń 2012 Autor: Administrator

Charakterystyka kultowo-duszpasterska Parafii Katedralnej

Katedra jest kościołem Biskupa Diecezjalnego dlatego jest pierwszym kościołem w Diecezji i Matką wszystkich kościołów.

Katedra jest również kościołem parafialnym dla miejscowej wspólnoty i stanowi ośrodek kultu parafialnego i posługi duszpasterskiej dla wiernych.

Serce Pana Jezusa

Obraz Serca Pana Jezusa

Statua Matki Bożej

Statua M.B. Fatimskiej

Święty Józef

Obraz św. Józefa

Obok zwyczajnej posługi i sprawowania kultu, parafia katedralna odznacza się kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa, które patronuje tej parafii. Polega on na szczególnym obchodzeniu Odpustu parafialnego w piątek po Bożym Ciele, na uroczystym obchodzie I piątków miesiąca oraz w każdy piątek odbywa się specjalne nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Jest też piękny obraz Serca Pana Jezusa w dolnym kościele katedry. Obraz bardzo przyciąga czcicieli Serca Jezusowego.

Drugim nabożeństwem szczególnie pielęgnowanym jest nabożeństwo maryjne związane ze statuą Matki Bożej Fatimskiej. Polega ono na uroczystych procesjach od maja do października każdego 13 dnia miesiąca, a w pozostałe miesiące odprawiane są nabożeństwa fatimskie bez procesji. W każdą środę odprawiana jest nieustająca nowenna do Matki Bożej Fatimskiej. Matka Boża jest też bardzo czczona w kościele dojazdowym w obrazie Matki Bożej Częstochowskiej.

Od samego początku budowy kościoła Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, jest otaczany szczególną czcią. Przez cały miesiąc marzec, po mszy wieczornej, odprawiane jest nabożeństwo ku Jego czci. Przed samą uroczystością 19 marca odprawiana jest uroczysta nowenna, a we wszystkie środy odmawiana jest Litania do św. Józefa i specjalna modlitwa. W dolnym kościele znajduje się obraz kultowy.

Autorem wszystkich kultowych obrazów jest artysta malarz Emil Polit.

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 05.03.2021. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.