Gazetka parafialna

Apostolat Trzeźwości

Apostolat Trzeźwości im. Św. Maksymiliana Kolbe jest grupą modlitewną obejmującą ludzi uzależnionych. Grupa została założona przez ks. Marka Pieńkowskiego. Obecnie duchowym opiekunem jest Ks. Michał Rurak.

W każdą I-szą środę miesiąca jest odprawiana Msza św. oraz odmawiany Różaniec św. o trzeźwość w naszej Ojczyźnie. W każdą niedzielę przed Mszą św. o godz. 9.00 i 12.00 grupa modli się Koronką do Bożego Miłosierdzia w  intencji ludzi uzależnionych. Co roku na początku Wielkiego Postu parafianie składają do puszek imiona ludzi uzależnionych. Te imiona są brane przez parafian po Mszach św. w II–gą Niedzielę Wielkiego Postu, aby objąć ich swoją modlitwą.

Dane o ilości imion ludzi uzależnionych i o liczbie ludzi, którzy podjęli za nich modlitwę, a także o liczbie tych, którzy złożyli przyrzeczenia abstynenckie, są co roku odnotowywane w Księdze Abstynenckiej prowadzonej przez Apostolat Trzeźwości.

Zobacz też: Duszpasterstwo trzeźwościowe

Chór Katedralny

Katedralny chór chłopięco-męski „Pueri cantores resovienses” istnieje od 1985 roku, ale z katedrą ściśle związany jest od roku 1993. Założycielką chóru jest Pani magister Urszula Jeczeń-Biskupska, która przez te lata kierowała i dyrygowała chórem. Ona właściwie wraz z chórem obchodziła w roku 2010 srebrny jubileusz 25 – lecia swej pracy. Uroczysty koncert z tej okazji z udziałem Filharmonii Rzeszowskiej, odbył się 19 czerwca 2010 r. w Katedrze.
Natomiast dzień później odbył się też koncert chóru w Katedrze, ale był to już koncert pożegnalny Pani Urszuli z chórem i można powiedzieć i z Rzeszowem, gdyż przeniosła się Ona wraz z mężem do Warszawy. Pani dyrygent wyznaczyła na swojego następcę jednego ze swoich uczniów, absolwenta Uniwersytetu Rzeszowskiego Pana Marcina Florczaka, który z powodzeniem dalej prowadzi chór.

Chór w ostatnich kilku latach, tak jak w poprzednich, brał udział w wielu konkursach, przeglądach w kraju i zagranicą. Ponadto chór często sprawuje oprawę muzyczną liturgii Mszy św. i uświetnia najważniejsze uroczystości jakie podczas całego roku odbywają się  w Katedrze. Występuje również w innych kościołach Rzeszowa. Tradycyjnie co roku organizuje koncerty kolęd i bierze udział w przeglądach Kolęd Rzeszowskich Chórów Parafialnych, które zainicjował Ks. Infułat Stanisław Mac i Pani Urszula Jeczeń-Biskupska.

Nasz chór w swoim repertuarze posiada obok muzyki sakralnej, utwory ludowe, żołnierskie, rozrywkowe i patriotyczne.

Kontynuując dzieło założycielki chóru, obecny dyrygent przesłuchuje chłopców ze szkół podstawowych, obdarzonych dobrym głosem i dobrym słuchem, przyjmując ich do chóru. Katolickie Towarzystwo Śpiewacze, które istnieje przy Katedrze organizuje i pomaga w szkoleniu tych nowych członków chóru na obozach szkoleniowo-wypoczynkowych, które już od wielu lat są organizowane we Frysztaku.

Podkategorie

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 29.10.2020. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.