Gazetka parafialna

Dekanalne spotkanie członków AK

Członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej Dekanatu Katedra spotkali się 24 lutego 2015 r. na Mszy św. w kościele katedralnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzeszowie. Spotkanie zorganizowano w ramach przygotowań do XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbędzie się w dniach 4 - 25 października 2015 r. pod hasłem „ Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

Mszy św. przewodniczył diecezjalny asystent AK ks. dr Paweł Synoś, koncelebrowali: ks. Stanisław Płaza, ks. Michał Rurak, ks. Bogusław Grzywacz i ks. Krzysztof Szopa. Słowo Boże do zebranych wygłosił ks. Paweł Synoś. Kaznodzieja nawiązał do Ewangelii wg św. Mateusza (6, 7-15), głównie rozwinął fragment „ Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski, lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz niebieski nie przebaczy wam waszych przewinień”.

Po Eucharystii przeszliśmy do Domu Katechetycznego na dyskusję i rozważania nt. rodziny. Prezes zespołu katedralnego AK Andrzej Rylski powitał przybyłych księży i członków parafialnych oddziałów . Spotkanie rozpoczął wykład ks. dra Pawła Synosia zatytułowany „ Żyć prawdą o małżeństwie i rodzinie.”

Ksiądz Paweł oparł swoje rozważania na kilku dokumentach o rodzinie m.in. na „Familiaris consortio” Ojca św. Jana Pawła II. Mówił o tym, że małżeństwo jest sakramentem, nie sakrament jest dodany do małżeństwa, małżeństwo jest sakramentem. Prawzorem małżeństwa jest Trójca Święta, małżonkowie są odbiciem Trójcy Świętej. Rodzina ma być wspólnotą wierzącą , ewangelizującą i chroniącą życie. Ojciec św. Jan Paweł II mówił, że rodzina ewangelizuje przez samo istnienie, bycie rodziną. Przyszłość ludzkości leży w rodzinie. Obrońcy życia są nazywani prorokami naszych czasów.

Następnym punktem rozważań stały się zjawiska pozytywne i negatywne towarzyszące życiu w rodzinie. Do sytuacji nieprawidłowych zalicza się: małżeństwa „na próbę”, wolne związki (bez żadnego ślubu), życie tylko na ślubie cywilnym, separacje i rozwody, związki jednopłciowe.

Ważnym punktem była dyskusja po wykładzie. Mogliśmy wyrazić swoje stanowiska i podać przykłady z codzienności. Z żalem odnotowaliśmy fakt lekceważenia głosów obywateli upominających się o poszanowanie rodziny, życia poczętego, rodziców chcących wychowywać po katolicku swoje dzieci. Nie może być przyzwolenia na deprawację naszych dzieci już w przedszkolach.

W podsumowaniu ks. Paweł zachęcał nas, byśmy trzymali się Boga, mamy mocne fundamenty w pięknej nauce Kościoła, niech nasze myślenie  i starania idą drogą wiary. Modlitwą i Bożym błogosławieństwem ks. Pawła zakończyliśmy nasze spotkanie.

Teresa Lew 

WYBRANE WYDARZENIA W RZESZOWIE W NAJBLIŻSZYM CZASIE

  1. Dzisiaj (1 marca), obchodzimy  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.  Z tej racji odbędzie się wiele uroczystości w całym regionie. Zapraszamy na Mszę św.,  pod przewodnictwem Ks. Biskupa, do OO. Bernardynów, na godz.15.00, a po niej na uroczystości przy pomniku płk. Cieplińskiego.
  2. We środę, 4 marca  przeżywać będziemy imieniny Księdza Biskupa Kazimierza Górnego.  Zachęcamy do modlitwy w tych dniach  w Jego intencji. Dzisiaj Ks. Biskup odprawi  Mszę  św. w kościele św. Krzyża o godz. 9.30, z racji „Kaziuków”. 
  3. W piątek, 6 marca, przeżywać będziemy 96. rocznicę śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz uroczyste przyrzeczenie „orląt” i młodzieży strzeleckiej. Zapraszamy na Mszę św., pod przewodnictwem Ks. Biskupa Ordynariusza,  w kościele św. Krzyża w Rzeszowie o godz. 12.00, a po niej na uroczystości przed pomnikiem na Placu Farnym. 
  4. Wspólnota WSD w Rzeszowie zaprasza uczniów szkół średnich i studentów (zarówno dziewczyny jak i chłopaków) na spotkanie modlitewne w ramach cyklu Dialogi z Jezusem. Spotkanie odbędzie się 7 marca (sobota) w kaplicy seminaryjnej w godzinach 19.00-21.30. 
  5. WSD w Rzeszowie zaprasza młodzieńców na dzień skupienia mający na celu pomoc w rozeznaniu powołania kapłańskiego. Spotkanie to odbędzie się w niedzielę 8 marca 2015 r. w WSD (ul. Witolda 11 a), w godzinach 10.00-15.00. 
  6. Kino „Zorza” w Rzeszowie zaprasza od 6 marca na projekcję filmu: „Bóg nie umarł”. Film ukazuje pasjonujący spór między studentem a profesorem i innymi uczestnikami kursu filozoficznego o istnienie Boga.

PAMIĄTKI WIELKIEGO TYGODNIA - KORONA CIERNIOWA

W czasie swej Męki Jezus został ukoronowany cierniową koroną, przybity gwoździami do krzyża i przebity włócznią. Wiele relikwii nawiązuje do tych wydarzeń.

Według Biblii, korona cierniowa upleciona została przez żołnierzy Poncjusza Piłata prawdopodobnie z rośliny Ziziphus spina-christi („A żołnierze upletli koronę z cierni i włożyli Mu ją na głowę” J 19,2) zaraz po wyroku, którym Jezus został skazany na ubiczowanie. 

Krzewy cierniste są tak pospolite w Izraelu, że z łatwością rzymscy żołnierze mogli upleść koronę, mającą zapewne od 20 do 40 cierni. Tymczasem na przestrzeni wieków, co najmniej 150 kościołów głosiło, iż posiada jeden z tych cierni, co wydaje się rzucać cień wątpliwości na autentyczność przynajmniej niektórych. Tak wielką ich liczbę można by tłumaczyć tym, że oryginalne ciernie podzielono na mniejsze części, by móc je dalej rozpowszechnić.

Jakiekolwiek jest wytłumaczenie tego faktu, cudowne czy zgoła przyziemne, istnieje wiele miejsc, gdzie czczone są pojedyncze ciernie (Kaplica Męki Pańskiej w Santa Croce w Rzymie ma dwa z nich). W katedrze Notre-Dame w Paryżu znajdować się miała niegdyś cała korona, w XIII wieku sprzedana królowi francuskiemu Ludwikowi IX przez cesarza Konstantynopola. Obecnie jest ona zaledwie tworzącą krąg wiązką wysuszonej trzciny, bez jednego ciernia, umieszczoną w pierścieniu z sześciu części kryształu połączonych trzema złoconymi liśćmi. Pokazuje się ją wiernym w Wielki Piątek.

W Polsce otoczone kultem były ciernie przechowywane w katedrze Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu, w bazylice Grobu Bożego w Miechowie pod Krakowem i w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Boćkach na Podlasiu.

 

Cdn.

PIELGRZYMKA Z KATEDRY RZESZOWSKIEJ SZLAKIEM RELIKWII CHRYSTUSOWYCH WE WŁOSZECH Z NAWIEDZENIE CAŁUNU

Opieka duchowa ks. Krzysztof Wilczkiewicz

1 dzień: godz. 4.00 zbiórka uczestników przy Parafii Katedralnej w Rzeszowie, Sikorskiego 21, pakowanie bagaży do autobusu; wyjazd do Tarvisio – zakwaterowanie i obiadokolacja.

 

2 dzień: godz. 6.00 pakowanie bagaży, śniadanie, wyjazd do Padwy, gdzie zwiedzimy romańsko – gotycką Bazylikę Św. Antoniego z Jego grobem, Msza Święta; wyjazd do Mediolanu, zwiedzanie Katedry i spacer po mieście, przejazd do hotelu – zakwaterowanie i obiadokolacja.

 

3 dzień: godz. 6.00 pakowanie bagaży, śniadanie, wyjazd do Turynu, nawiedzenie Całunu Pana Jezusa w Katedrze, Msza Święta, zwiedzanie miasta, wyjazd do Pizy, zwiedzanie krzywej wieży, przejazd do hotelu – zakwaterowanie i obiadokolacja.

 

4 dzień: godz. 6.00 pakowanie bagaży, śniadanie; wyjazd do Sieny, zwiedzanie Katedry w której znajduje się gwóźdź z ukrzyżowania Pana Jezusa, wyjazd do Asyżu – zakwaterowanie i obiadokolacja.

 

5 dzień: godz. 6.00 pakowanie bagaży, śniadanie; przejazd na zwiedzanie m.in. Bazyliki Św. Franciszka, Św. Klary i Matki Bożej Anielskiej (róże bez kolców); przejazd do Cascii – nawiedzenie sanktuarium i relikwii św. Rity; wyjazd do hotelu we Fiuggi – zakwaterowanie i obiadokolacja.

 

6 dzień: godz. 6.00 śniadanie; wyjazd do Rzymu i zwiedzanie bazyliki św. Piotra z nawiedzeniem grobu Ojca Świętego Jana Pawła II,  św. Jana na Lateranie i Santa Maria Maggiore, Święte Schody; czas wolny na zakup pamiątek i dewocjonaliów, oraz Rzym Starożytny, Koloseum(zwiedzanie z zewnątrz), spacer do słynnej fontanny Di Trevi; powrót do hotelu – obiadokolacja i nocleg.

 

7 dzień: godz. 6.00 pakowanie bagaży, śniadanie; wyjazd do Rzymu – zwiedzanie  bazyliki św. Pawła za Murami, uczestnictwo na modlitwie Anioł Pański pod przewodnictwem Ojca Świętego; wyjazd na Monte Cassino – nawiedzenie Cmentarza Żołnierzy Polskich, czas na modlitwę oraz zwiedzanie Klasztoru OO. Benedyktynów; powrót do hotelu – obiadokolacja i nocleg.

 

8 dzień: godz. 6.00 pakowanie bagaży, śniadanie; wyjazd do Manoppello, nawiedzenie sanktuarium z obliczem Pana Jezusa; przyjazd do Loreto – zwiedzanie słynnej Bazyliki i Domku Świętej Rodziny oraz nawiedzenie Cmentarza Żołnierzy Polskich, czas na modlitwę; wyjazd do Budapesztu, przejazd nocny.

 

9 dzień: przyjazd do Budapesztu na wzgórze Gelerta, kościół Macieja oraz spacer od placu i pomnika bohaterów do katedry, wyjazd do Rzeszowa – zakończenie pielgrzymki ok. godz. 22.00.

 

Koszt 9 – dniowej pielgrzymki do Turynu wynosi: 850 zł + 215 euro.

Świadkowie Męki i Zmartwychwstania Chrystusa

 

Kiedy myślimy lub mówimy o świadkach nasuwa nam się skojarzenie z konkretnymi osobami. O osobach będących świadkami męki i zmartwychwstania Chrystusa mówią nam Ewangelie. Istnieją jednak poza nimi także nie materialni świadkowie, których zmysł wiary wierzących chrześcijan od setek lat przywołuje, aby przy ich pomocy oddać cześć chwalebnej męce Jezusa i budować wiarę w Jego zmartwychwstanie. Są to przedmioty, które dotykały Jezusowego ciała, a które przetrwały do naszych czasów.

CAŁUN TURYŃSKI jest uważany za jedną z największych relikwii chrześcijaństwa. Przechowywany najpierw w Jerozolimie, potem przez paręset lat w Bizancjum, wystawiony po raz pierwszy na widok publiczny we Francji w 1357 roku, ostatecznie w XVII wieku trafił do Włoch. Zdaniem wierzących właśnie w to płótno owinięty został Chrystus po swojej śmierci na krzyżu i w nim złożony do grobu. Ma 4 m 36 cm długości i 1 m 10 cm szerokości.

28 maja 1898 Secondo Pia przystąpił do obróbki zdjęć wykonanych w turyńskiej katedrze. I doznał największego wstrząsu w swoim życiu. Zaczęło się przed nim wyłaniać oblicze Chrystusa, zupełnie inne niż to, które oglądał gołym okiem na całunie. Zrozumiał w tym momencie, że wizerunek oglądany dotychczas na całunie jest negatywem, który w tajemniczy sposób powstał w ciemni skalnego grobu, do którego złożono ciało Jezusa. A teraz, po dziewiętnastu wiekach,  w jego ciemni fotograficznej, obraz ten wyłania się jako pozytyw i tak naprawdę ogląda zdjęcie ukrzyżowanego. W 1902 roku Yves Delage, prof. anatomii porównawczej, zdeklarowany ateista, znany z awersji do wszystkiego co miało posmak metafizyczny, wygłosił w auli uniwersyteckiej odczyt, który zakończył kategorycznym stwierdzeniem: ”Proszę panów, człowiek utrwalony na całunie jest Chrystusem”. Od 1931 r. całun stał się przedmiotem badań wielu uczonych. Nie znaleziono dowodów, aby Całun Turyński miał być fałszerstwem. 

Badania naukowe jednoznacznie wskazują na to, że Chusta z Manoppello pochodzi z Jerozolimy. Utrwalenie wizerunku Twarzy dokonało się w Jezusowym grobie w momencie Jego Zmartwychwstania. Legenda mówiąca o Weronice, która otarła twarz Jezusowi w czasie Drogi Krzyżowej, powstała najprawdopodobniej w średniowieczu i była kolejną próbą wytłumaczenia powstania tego cudownego obrazu. Na Chuście nie znaleziono żadnych śladów krwi, a ponadto nie istniała kobieta o imieniu Weronika. Kiedy mówimy o Chuście św. Weroniki, to trzeba pamiętać, że jest to jedynie określenie chusty z grobu Jezusa. Imię "Weronika" pochodzi bowiem od łacińsko-greckiej zbitki vera eikon - "prawdziwy obraz". Chusta Weroniki dotarła do Rzymu w VIII w. Przechowywana była w kaplicy św. Weroniki w Bazylice św. Piotra. Chusta ta była położona na Całunie w miejscu twarzy. Na Całunie Turyńskim zostało utrwalone odbicie, które jest negatywem Zmarłego, a na Chuście - pozytywem Zmartwychwstałego. Gdy nałoży się Oblicze z Całunu Turyńskiego na Oblicze z Manoppello, widać całkowitą zgodność. Należy przypuszczać, że wizerunki na Całunie i na Chuście powstały w momencie Zmartwychwstania Chrystusa. Są to jedyne na świecie obrazy twarzy Chrystusa, których nie namalowała ludzka ręka, tak zwane acheiropoietos. 

W Rzymskiej bazylice Krzyża Jerozolimskiego przechowywane są także Titulus Damnationis czyli dowód winy, a więc tabliczka z napisem z trzech językach: "Jezus Nazareńczyk Król Żydowski" (przedstawiana często ze skrótem INRI). Odnaleziona została przez Cesarzową Helenę, która podzieliła tę tabliczkę na dwie połowy, z których jedna pozostała w Jerozolimie i zaginęła podczas zdobycia tego miasta przez Persów w 614 roku, natomiast druga została przewieziona do Rzymu i umieszczona w jej pałacu, który później przekształcony został w Bazylikę Santa Croce di Gerusalemme. Od tamtej pory połowa tabliczki nieprzerwanie przebywała w tym właśnie miejscu. W 2000 roku napisy na "titulusie" zostały przebadane. Wykluczono możliwość fałszerstwa.

W tej samej bazylice znajdują się także relikwie gwoździ i krzyża Świętego, również odnalezione przez cesarzową Helenę w Jerozolimie.

Parafia Katedralna zaprasza na pielgrzymkę szlakiem Relikwii Chrystusowych połączoną z nawiedzeniem Całunu Turyńskiego, który jest wystawiany w tym roku publicznie w dniach od 19 kwietnia do 24 czerwca.

Pielgrzymka odbędzie się w dniach od 25 kwietnia do 3 maja 2015 r.

Trasa: Rzeszów – Padwa – Mediolan – Turyn – Siena – Asyż – Cascia – Rzym – Monte Cassino – Manopello – Loretto – Budapeszt – Rzeszów. Szczegółowy program na stronie internetowej naszej parafii (zakładka – GAZETKA PARAFIALNA). 

Opieka duchowa: ks. Krzysztof Wilczkiewicz

Zapisy pod nr telefonu: 602 622 547 (P. Henryk Mazur)

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 04.03.2015. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.