Gazetka parafialna

Chór Katedralny

Katedralny chór chłopięco-męski „Pueri cantores resovienses” istnieje od 1985 roku, ale z katedrą ściśle związany jest od roku 1993. Założycielką chóru jest Pani magister Urszula Jeczeń-Biskupska, która przez te lata kierowała i dyrygowała chórem. Ona właściwie wraz z chórem obchodziła w roku 2010 srebrny jubileusz 25 – lecia swej pracy. Uroczysty koncert z tej okazji z udziałem Filharmonii Rzeszowskiej, odbył się 19 czerwca 2010 r. w Katedrze.
Natomiast dzień później odbył się też koncert chóru w Katedrze, ale był to już koncert pożegnalny Pani Urszuli z chórem i można powiedzieć i z Rzeszowem, gdyż przeniosła się Ona wraz z mężem do Warszawy. Pani dyrygent wyznaczyła na swojego następcę jednego ze swoich uczniów, absolwenta Uniwersytetu Rzeszowskiego Pana Marcina Florczaka, który z powodzeniem dalej prowadzi chór.

Chór w ostatnich kilku latach, tak jak w poprzednich, brał udział w wielu konkursach, przeglądach w kraju i zagranicą. Ponadto chór często sprawuje oprawę muzyczną liturgii Mszy św. i uświetnia najważniejsze uroczystości jakie podczas całego roku odbywają się  w Katedrze. Występuje również w innych kościołach Rzeszowa. Tradycyjnie co roku organizuje koncerty kolęd i bierze udział w przeglądach Kolęd Rzeszowskich Chórów Parafialnych, które zainicjował Ks. Infułat Stanisław Mac i Pani Urszula Jeczeń-Biskupska.

Nasz chór w swoim repertuarze posiada obok muzyki sakralnej, utwory ludowe, żołnierskie, rozrywkowe i patriotyczne.

Kontynuując dzieło założycielki chóru, obecny dyrygent przesłuchuje chłopców ze szkół podstawowych, obdarzonych dobrym głosem i dobrym słuchem, przyjmując ich do chóru. Katolickie Towarzystwo Śpiewacze, które istnieje przy Katedrze organizuje i pomaga w szkoleniu tych nowych członków chóru na obozach szkoleniowo-wypoczynkowych, które już od wielu lat są organizowane we Frysztaku.

Apostolat Trzeźwości

Apostolat Trzeźwości im. Św. Maksymiliana Kolbe jest grupą modlitewną obejmującą ludzi uzależnionych. Grupa została założona przez ks. Marka Pieńkowskiego. Obecnie duchowym opiekunem jest Ks. Michał Rurak.

W każdą I-szą środę miesiąca jest odprawiana Msza św. oraz odmawiany Różaniec św. o trzeźwość w naszej Ojczyźnie. W każdą niedzielę przed Mszą św. o godz. 9.00 i 12.00 grupa modli się Koronką do Bożego Miłosierdzia w  intencji ludzi uzależnionych. Co roku na początku Wielkiego Postu parafianie składają do puszek imiona ludzi uzależnionych. Te imiona są brane przez parafian po Mszach św. w II–gą Niedzielę Wielkiego Postu, aby objąć ich swoją modlitwą.

Dane o ilości imion ludzi uzależnionych i o liczbie ludzi, którzy podjęli za nich modlitwę, a także o liczbie tych, którzy złożyli przyrzeczenia abstynenckie, są co roku odnotowywane w Księdze Abstynenckiej prowadzonej przez Apostolat Trzeźwości.

Zobacz też: Duszpasterstwo trzeźwościowe

Duszpasterstwo Maryjne

1. Nabożeństwa Fatimskie odbywają się 13 każdego miesiąca. Od 13 maja do 13 października nabożeństwo fatimskie ma charakter uroczysty i prowadzone jest przez poszczególne parafie z dekanatu. Natomiast w każdą środę odbywa się nowenna, podczas której odczytywane są liczne prośby i podziękowania do Matki Bożej.

2. W każdą I – sobotę miesiąca na Różańcu wynagradzającym gromadzi się coraz liczniejsza liczba wiernych, chcąca wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi. Modlitwa ta prowadzona jest przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i przed każdą tajemnicą na podstawie tekstu Pisma św. odprawiana jest krótka medytacja, zgodnie z objawieniami Matki Bożej w Fatimie. Po Mszy św. podczas której głoszone są krótkie rozważania na temat objawień fatimskich, Apostolat Maryjny i Rodzina Radia Maryja gromadzi się na spotkaniu formacyjnym. Podczas tych spotkań omawiane były następujące cykle tematów:

- omówienie przebiegu Mszy św.
- omówienie 5 warunków dobrej spowiedzi
- omówienie 7 sakramentów  św.
- omówienie rzeczy ostatecznych człowieka

Katechezy prowadzone są na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego

Czytaj więcej...

Statystyka – styczeń 2012

CHRZTY

 • Pola Zuzanna Kaszubowicz
 • Martyna Anna Mac
 • Wiktor Jan Ziemba
 • Juliusz Tadeusz Janosik
 • Sylwester Starzak
 • Pola Anna Czesnar
 • Konrad Piotr Strzemecki
 • Klaudia Katarzyna Kaszuba
 • Aleksander Kacaliński
 • Wiktoria Anna Stefan

ŚLUBY

 • Michał Bułat i Urszula Buczek
 • Piotr Grzegorz Kaniuch i Elżbieta Pasierb

POGRZEBY

 • Ryszard Józef Motowidełko
 • Zbigniew Józef Machowski
 • Aleksander Zagórski
 • Maria, Aniela Wysakowska
 • Teresa Grzebyk
 • Aleksandra Helena Telka

stat4u

Reklamy ukazujące się w serwisie są
częścią statystyk STAT4U.
Parafia Katedralna nie ponosi
odpowiedzialności za ich treść.

Dziś jest: 21.08.2019. Joomla 2.5 templates. Parafia Katedralna Rzeszów 2012. Przygotowanie strony: zikomp. Redaktor: X.Bogusław.